HPV riskleri nasıl engellenir, Siğil bulaşma korkusu

 

HPV bulaşmasını engellemek mümkün mü?

HPV riskleri için ne yapmalıyım, Hpv ye bağlı riskleri azaltmak mümkün mü, ne yapmak gerek HPV bulaşmasını engellemek mümkün olur mu, partnerimde hpv var bulaşmayı nasıl engelleri, siğil bulaşmasını engellemek için ne yapmam gerekir gibi bir çok soru eşinde, partnerinde siğil ve hpv olup da kendisine bulaşması korkusunu yaşayan bir çok hastamız tarafından sorulmaktadır.
HPV bulaşması nı kesinlikle önleyici bir ilaç veya yöntem yoktur. Temasla geçtiği için cinsel bölgede karşı tarafa bu virusun olması cinsel bir birleşme ile hatta bsit bir temas ile virüs geçebilmekte ve buna bağlı hücresel değişiklikler ve genital siğiller yapabilmektedir. Cinsel ilişki yaşındaki herkes kadın ve erkek bu sık rastlanan virüs ile karşı karşıya gelebilir ve tabii ki bu siğil hastalığı nı alabilir .


HPV riski ni tam olarak yok etmek mümkün değildir, hpv riskleri ni azaltmanın yolları şunlar olabilir:

Tek eşli yaşayın. Eş sayısı arttıkça genital siğiller ve sebebi olan HPV ve tabii ki diğer cinsel hastalıkların bulaşma olasılığı artar.

Partnerinizde siğil veya koilosit benzeri anormal hücresel değişiklikleri bulunuyor ise tedavisini olana dek veya anormal hücresel değişiklikler normale dönene dek cinsel ilişkide bulunulmaması en tutum olacaktır.

Prezervatif hpv bulaşmasını ve siğil oluşmasını engellemeyebilir ve tam koruyuculuk sağlamaz. Unutmamak gerek ki prezervatifler doğru kullanıldıkları takdirde HPV bulaşma riskini azaltabilir ve en önemlisi hpv başka cinsel ilişki ile geçen hastalıklar ile birlikte bulunabildiği için hastalıklara karşı korur. Kondomlar sadece kapladıkları bölgeden bulaşmayı önlerler, tüm genital bölgeyi kaplamazlar. Bu yüzden siğillere koruyuculukları tam değildir.

Gebelikten korunma için kullanılan spermisidler yani sperm öldürücü kremler, köpükler veya jellerin HPV’ye karşı koruyucu oldukları kanıtlanmış değildir , bunların sizi siğiller ve hpv riski ne karşı koruyabileceği yanlış fikrine kapılmayın.

Daha önce hpv almış ve buna bağlı bir enfeksiyon geçirmiş kişileri hpv ye karşı bir hücresel dirençleri olmaması sebebi ile yeni bir cinsel birliktelik, yeni bir partner ile hpv nin başka bir çeşidini alabileceğini unutmamak gerek. Aynı mantıkla daha önce HPV’nin belli bir tipi ile enfeksiyon geçirmiş kişilerde bağışıklık gelişmiş olacağı için yine aynı tip HPV ile enfekte olma ihtimali bulunmamaktadır.

HPV nin ömür boyu taşıyıcısı olmayacağınızı göz önünde bulundurun.Bir çok insan yaşamı boyunca HPV’nin bir veya birden fazla tipi ile enfeksiyon yaşamış ve bu enfeksiyonlar hiç belirti vermeden ve kalıcı iz ve sorunlar bırakmadan kendiliklerinden iyileşmişlerdir.

HPV sorununuz var ise konu ile ilgili ve bilgili merkezlerden doktorlardan danışma ve tedavi hizmeti alınız. Siğillerin tedavisi kadar hpv hastasının takibi ve doğru bilgilendirilmesi de o kadar önemlidir. HPV tehlikeli bir virüs enfeksiyonudur..

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim