HPV Tedavisinde Japon Mantarı Koriolus

Japon Mantarı HPV Tedavisinde bir umut mu?

Günümüzde gelişmiş ülkelerde cinsel yolla en sık bulaşan hastalık HPVdir. Yakın zamanlarda Texas üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi'nin kurulu olduğu Houston'da yapılan bir çalışmada japon mantarında bulunan 'active hexose correlated compound (AHCC)' adı verilen bir maddenin HPV'yi etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiş.

Japon Mantarı Koriolus HPV Virüsü ne etkili mi?

İlgili çalışmada 3 aylık bir tedavi sürecinin hastalık için yeterli olduğu gözükse de sürecin 6 aya kadar uzatılması öneriliyor. Çalışmaya katılan HPV (+) 10 kadın hastaya 6 ay boyunca oral AHCC verilmiş ve bu sürecin sonunda 5 kadın HPV (-) hale gelmiş. HPV için herhangi bir kür şansı bulunmayan günümüzde AHCC tedavisi HPV ve genital siğiller, serviks displazisi gibi komplikasyonları açısından umut vaadediyor.

 HPV Mantar tedavisi nesıl yapılmakta?

Ulaşılan kanıtlara göre AHCC natural killer hücreleri uyarıyor, bu durum sonucunda da vücut enfeksiyona ve tümörlere daha etkili hale geliyor. Benzer araştırmalarda AHCC'nin grip tedavisi, karaciğer hasarı ve kanserin önlenmesinde kullanılabilecek bir method olabileceği söyleniyor. Araştırmacılar, AHCC'nin bir besin takviyesi olduğunu, yan etkileri bulunmadığını ve bu 6 aylık tedavi şemasının faz 2 çalışmalarında denenmeye başlanacağını belirtiyor.

AHCC  vücuda kendi gücüyle hastalığı yendirten bir bağışıklık terapisidir. Çalışmalar göstermektedir ki; AHCC tümör artışını durdurur, enfeksiyona cevap veren savunma hücreleri, dentrit hücreleri, sitokinin miktarını ve aktivitelerini artırır.. Ancak bazı yan etkiler de bulunmaktadır ki özellikle kan sulandırıcı kullananlar veya herhangi bir rahatsızlık için devamlı ilaç almaları gerekenler shiitake ürünleri kullanmadan önce muhakkak hekimlerine danışmalıdır.

 Japon Mantarı Nedir, AHCC maddesi HPV üzerine etkili midir

Shiitake mantarı özellikle Japonya ve Doğu Asya ülkelerinde ormanda devşirilmiş ağaçlarda yetişen ve halk içinde ‘kara orman mantarı’ olarak isimlendirilen bir türdürJaponya’da yapılan bir araştırmaya göre shiitake mantarı, cinsel yolla bulaşan ve rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsünü öldürebiliyor.Amerika’daki bir araştırma ise mantarın içinde bulunan AHCC bileşiğinin HPV ile ilişkili kanserleri önlemede rol oynadığını gösteriyor. Bu araştırmada bir fare çalışması yapılmış ve AHCC’nin bağışıklık sistemini harekete geçirerek tüm HPV’yi 90 günde yok ettiği ve tümör büyümesini yavaşlattığı görülmüş.

 

HPV yeni gelişme, Lancet'te yayınlanan bir makale;

Brezilya, Meksika ve Florida/Amerika'da yaşayan 4000 gönüllü erkek üzerinde yapılmış Hpv taraması sonuçları açıklandı. Sonuçlar korkutucu: Yaş ortalaması 32 olan erkeklerin yarısı o tarihe kadar en az bir defa Hpv ile enfekte olmuşlardı.Araştırma 2005 yılında yapılmaya başlanmış ve katılan 4000 erkek 30 ay boyunca 6 ayda bir yeni tarama ile kontrol edilmiş. Araştırmanın başladığı tarihte %50 si Hpv ile zaten tanışmış olan erkeklerden 1572 si takiben eden 30 ayda yeni enfeksiyonlara maruz kalmışlar.  Araştırma ekibi, insan vücudunun Hp virüsünü tamamen temizleyebildiğini; temizlenme sürecinin kişiler arasında farklılık göstermediğini ancak Hpv türüne göre 7 ile 24 ay arasında değişebildiğini belirtiyorlar.Kadınlarda rahimağzı kanserine neden olan Hpv 16 özel olarak incelenmiş ve vücuttan ortalama 12 ayda temizlendiği gözlenmiş. Hpv 16'nın uzun süre vücutta kalması ve hiçbir semptomunun olmaması bu tipin neden en yaygın tip olduğunu da gösteriyor. Araştırma ekibi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında yaygın, sinsi ve kanserojen olması nedeniyle Hpv'ye vurgu yapıyorlar; en iyi korunma yönteminin çokeşlilikten uzak kalmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu belirtiyorlar.

Mantarların, Koriolus mantarı Hpv enfeksiyonuna etkisi:

Koriolus mantarının Hpv kaynaklı rahimağzı lezyonları olan kadınlarda olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırıldığı bir araştırma %90 iyileşme sonuçlarına ulaşmış

Günümüzde HPV ye bağlı gelişen CİN1,CİN2,ASCUS,LSİL,HSİL gibi hücresel değişikliklerin ilaçla DEFLAGYN tedavisi de günceldir


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim