Karnıbahar siğil nedir, Kondilom siğil tedavisi nasıl

 

Karnıbahar hastalığı veya sıklıkla karnıbahar siğil olarak da isimlendirilen  hastalık tabiri halk arasında genital siğillere verilen isimdir.  Kondilom hastalığı  cinsel yolla bulaşan ve  HPV ismi  verilen bir virüsün neden olduğu hastalıklardır.HPV  virüsü  canlı dokuda yaşar dış ortamda bazı bakteriler gibi canlılığını korumaz. Eşyalarla, kullanılan malzemelerle veya tuvalet malzemeleriyle  siğillerin bulaşması hemen hemen  imkansızdır. HPV vürüsü dış ortamda yaşayamaz ancak canlı  insan dokusu varsa yaşamını bir canlı dokudan diğerine geçerek sürdürebilir. Bunu sebebi de yapı olarak HPV bir DNA hücre içi virüsü dür. Karnabahar hastalığının yani gerçek ismi ile  kondilomlar ın s hemen hemen tek bulaşma ve yayılma yolu cinsel ilişkidir.

Erkekte siğil hastalığı

HPV virüsün130 dan  fazla tipi mevcuttur.  BU siğil virüsü tiplerinden bir kısmı rahim ağzı kanserinden sorumludur. Karnabahar siğil olarak da isimlendirilen kondilom yapanlar genellikle tip 6 ve tip 11 dir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda  siğil görünümü aynıdır. Erkeklerde siğiller daha çok penis başının gövdeyle birleştiği kıvrım ve penis gövdesi ile idrar yapılan açıklık olan üretra ağzında gözlenmektedir.

Kadında siğil hastalığı

Kadınlarda ise siğiller daha çok genital bölge  iç dudaklar, vajina ağzı, vajina içi  klitoris çevresi  nde görülürler  ve hem kadınlarda hem de erkeklerde  makat kısmı yani anal bölge en çok karnıbahar şeklindeki siğiller in görüldüğü yerlerdir.

Ağızda siğil çıkar mı, oral seks  tehlikeli

Karnabahar görünümünde siğiller ağız içi dudak damak ve boğaz da görülebilmektedir.HPV enfeksiyonları maalesef nazofarenks denen boğaz, gırtlak, soluk borusu hatta akciğere de yerleşebilmektedir.Boğazda siğil  belirtileri sıklıka ses kısıklığı, boğazda gıcık hissi ,öksürük gibi çok da tipik olmayan bulgulardır. Ağzızdaki ve özellikle boğaz siğilleri nin anlaşılmaları erken dönemlerde neredeyse imkansızdır. HPV  Lareks, nazofarenks ve hatta akciğer kanserlerinde etken olarak kabul edilmektedirler. Yine anal bölgeden eğer anal ilişki oluyorsa hem erkeklerde hem de kadınlarda  hpv siğiller bağırsaklara geçebilirler. Makatta siğil tedavisi ve bağırsakta siğil tedavisi  tedavisi son derece zor olup rektum ve anal bölgede kanserlerle bağlantılı olabilirler. Karnabahar şeklindeki siğiller vajinaya geçerek bütün vaginayı ve tabii ki bu karnavahar siğil ler  rahim ağzın ıda tutabilirler.

karnıbahar şeklinde cinsel siğil

Kondilomların tedavisi nasıl yapılır

Karnabahar siğil tedavisi   veya doğru adı ile kondilom tedavisi ne kadar erken tedavi edilirse, başarı oranı o kadar yüksek ve nüks oranı o kadar düşüktür. HPV den kurtulmak mümkün mü, hpv tedavi ile biter mi, siğllerden tamamen kurtulmak olası mı gibi soruları sıklıkla sorulmaktadır. Siğiller  hangi yolla tedavi edilirse edilsin kısa sürede siğil hastalığı ndan tümüyle kurtulmak mümkün değildir

 HPV sinsi şekilde  kalabilir mi, HPV vücuttan tamamen atılır mı

 HPV hastalığı uzun yıllar hiçbir şekilde  belirti vermeyebilir ve birden alevlenerek yeniden sanki ilk defa çıkıyormuş veya hiç yokmuş gibi  ortaya çıkabilir. Siğillerin tekrarı Genellikle vücut direncinin düştüğü stres, ateşli hastalıklar, aşırı yorgunluk gibi durumlarda sıklıkla olur.

Siğil tedavi şekilleri  prensip olarak  vücut direncini değişik yöntemler ile  artırmak ve lezyonları tahrip etmeye yöneliktir. HPV tedavisinde kimyasal solüsyonlar, koter, lazer ve krioterapi – dondurma olarak isimlendirilen çeşitli yöntemler sıklıkla  kullanılabilir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim