Kısırlık Ve HPV. HPV Virüsü Kısırlık Yapar Mı?

Kadınlarda HPV' ye bağlı kısırlığın direkt riski rahim ağzı kanseri ve genital siğil varlığı  ile ilişkilidir. HPV virüsü bulunan erkeklerde yapılan çalışmalar bu erkeklerin sperm sayılarının ve sperm hareketlilik oranlarının düştüğünü göstermiştir. Bu virus kadınlarda direkt olarak fertilite problemlerine neden olmamakla beraber rahim ağzında kanser öncesi ve kansere ait durumların gelişmesi için yüksek risk söz konusudur. Dolayısı ile HPV' nin kadınlarda kısırlık yapıcı riski rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir.

Kadınlarda HPV' nin yol açtığı rahim ağzı kanseri lezyonlarının tedavisi için yapılan rahim ağzı biopsisi ve konizasyon , rahim ağzının kısalmasına ve zayıflamasına sebep olarak düşük ve erken doğum riskini arttırmaktadır. Yine ayrıca rahim ağzında tedaviye bağlı daralmanın  ve skar dokusunun oluşması doğum eyleminin zorlaşmasına yol açmaktadır.

Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan  2006' da yapılan bir çalışmaya göre tüp bebek programına başvuran rastgele 106 kadın HPV açısından  değerlendirildi. Bu hastalar tüp bebek (İVF) programında olup diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları negatif olan hastalardı ve incelemeler  sonucu  bu 106 kadının % 16 ‘ sı HPV + çıktı. Bir yıl sonra HPV (+ ) kadınların % 23.5 ‘i gebe kalırken , HPV (-) olan kadınların ise % 57’sinin gebe kaldığı saptanmış. Bu her iki gurup kadın arasında İVF esnasında elde edilen yumurta sayı ve kalitesi açısından farklılık tespit edilmemiş.  New York Hospital-Cornell Medical Center’ deki yapılan bu çalışmada HPV varlığı ile tüp bebek başarı oranının düşüklüğü arasında bir bağlantı saptanmış. Bundan dolayı tüp bebek tedavi programına alınacak hastalarda HPV testi yapılarak virusun varlığının saptanması tedavi başarısı açısından araştırmacılar tarafından önerilmektedir.
Kısacası  HPV ( + ) olan kadınlar bu çalışmaya göre “tüp bebek” ile gebe kalma kabiliyetleri diğer taşıyıcı olmayan kadınlara göre belirgin düşmektedir. Ancak araştırmacılar kadınlarda var olan bu HPV ile kısırlık arasındaki ilişkiyi tam olarak açıklayamamaktadır. Aslında bu çalışma cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkları olan kadınlarda yapılan kısırlık tedavilerinde gebe kalma süre ve başarılarının düşük olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak HPV şüphesi var ise veya HPV ye bağlı genital siğiller mevcutsa erken dönem tedavi ve teşhis , rahim ağzı kanseri açısından önemli olduğu gibi doğurganlığın sağlıklı bir şekilde korunması açısından da önemlidir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim