Koilositoz, Koilosit Hücreleri Ve Pap Smear Testi

 

Koilositoz ve koilosit hücreleri tabiri bir patolojik tanımlamadır ve smear testi sonucu HPV + olan kadınlarda görülür. Koilosit hücreleri,“perinukleer halo'  içeren büyümüş hiperkromatik nukleuslu  epitelyal hücredir. Pap smear’deki  koilositik değişiklikler HPV enfeksiyonunun varlığını düşündürür ve HPV için uyarıcı hücrelerdir. Hiçbir HPV veya genital siğil şikayeti olmayan kadınlarda da rutin “pap smear” testi sırasında bulunabilir, veya takipte olan HPV li kadınların smearinde ortaya çıkabilir. HPV virüsünün yaklaşık 100 kadar tipi tanımlanmış ve bunlardan 20 tanesinin genital sistem enfeksiyonlarına yol açtığı gösterilmiştir HPV’nin 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 ve 68. tipleri kanser açısından daha yüksek ve riskli HPV tiplerdir. Kondilomların % 90’ından fazlası HPV DNA içerir.
 

Smear testi değerlendirmesinde ve tedavinin planlanmasında virüs tiplendirilmesinin gerekliliği konusunda henüz bir görüş birliği bulunmamaktadır, fakat son yıllarda şüpheli durumlarda HPV _DNA testi veya diğer adı ile “HPV Test” yapılması gerektiğine  inanan hekimlerin sayısı artmaktadır.

Smear testinde koilosit hücreleri   atipi ile birlikte olsun veya olmasın, koilositozun mevcudiyeti serviks vagina ,vulva ve anüsün (makat) HPV lezyonları yönünde kolposkopik değerlendirme ile incelenmesini  ve gerekli tedaviyi gerektirmektedir. Koilositoz ve HPV sıklıkla ASCUS , LSİL ve CİN 1 ile beraberdir ve  böyle değerlendirilir. Nadiren koilositoz yani koilosit hücreleri smear testinde görülmesine rağmen herhangi bir başka atipi eşlik etmediği için sonuçlar ASCUS , LSİL ve CİN 1  olarak değerlendirilmeyebilir. Fakat unutmamak gerekir ki “koilositoz” varlığı uyarıcıdır , iyi bir inceleme ve gerekirse tedavi gerektirir


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim