LSİL nedir neden olur, Lsil tedavisi takibi LSİL HPV ilişkisi

LSIL nedir, CIN I (hafif displazi) ve koilositotik atipi olarak adlandırılan HPV değişiklikleri, düşük grade skuamöz intraepitelyal lezyonlara dahildir. HPV ile ilgili hücre değişiklikleri (örneğin :koilositozis ve CIN) , LSIL kategorisi altında birleşmektedir; çünkü her iki lezyon un da doğal yapıları çeşitli HPV tiplerinin dağılımı ve sitolojik özellikleri aynıdır.

Lsil neden olur, uzun vadeli izleme çalışmaları göstermiştir ki; ’’koilositosis’’ olarak sınıflandırılan lezyonlar vakaların %14 ‘ünde yüksek grade intraepitelyal neoplaziye dönüşürken, hafif displazi olarak sınıflandırılan lezyonlar vakaların % 16’sında ağır displazi / CIS’e dönüşmektedir.


Lsil tedavisi nasıl yapılır tedavi yöntemleri nelerdir.Smear sonucu LSIL olarak gelen hastalarda ilk yapılması gereken kolposkopi ve kolposkopik biyopsidir. LSİL tedavisi biyopsi sonucuna göre plan yapılır. Hafif displazi gelen hastalarda kriyoterapi yapılmalı smear testi 3 ay sonra tekrarlanmalı ve tekrar eğer bozuk hücreler (CİN1) sebat ediyorsa kolposkopi yapılmalıdır.

Lsil takibi nedir takibinde kolposkopinin önemi nedir, lsil sonrası neden önemlidir;Kolposkopi tedavinin daha sonraki yönlendirilmesine olanak tanır. Kolposkopik biopside orta veya şiddetli displazi (CİN2) çıkacak olursa transformasyon zonunun dondurulması, yakılması, lazer vaporizasyonu ve ağır displazide de (CİN3) lazer veya LEEP tedavisi gündeme gelir. Son yıllarda en popüler olan tedavi şekli LEEP’tir.

Lsil hakkındaki tüm sorular ve LSİL yorumlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim