Rahim Ağzı Siğilleri ?? Nabothi Kisti, Nabothi Kistleri  Ve HPV

Rahim ağzı siğilleri olarak yanlış bir ifade ile adlandırılan Nabothi kisti veya genelde birden fazla oldukları için Nabothi Kistleri rahim ağzında,  servikste bulunan küçük kistlere verilen isimdir ( Naboti Kisti Veya Naboti Kistleri de denmektedir). Retansiyon kisti olarak da bilinen bu kistler içi mukus adı verilen sarı-beyaz renkli sümüksü  bir sıvı ile doludur ve genellikle büyüklükleri 2-10 mm ebadındadır.

Serviks , Rahim ağzı normalde salgı salgılayan çok sayıda  Nabothi bezleri ile doludur . Bu  rahim ağzındaki salgı bezlerin değişik sebeplerden dolayı  (cinsel travma, enfeksiyonlar, koterizasyon gibi) kanallarının  tıkanması  ile değişik boyutlarda rahim ağzında küçük  kistler oluşmaktadır. Doğum yapmış kadınlarda daha sık görülmektedirler Genellikle hiçbir şikayet ve belirtiye yol açmazlar ve jinekolojik muayene  veya ultrasonografik inceleme sırasında görülürler ve genellikle birden fazladırlar. Bazı kadınlarda nadiren de olsa  çok büyüdüklerinde ilişki sırasında ağrı şikayeti oluşmaktadır. Küçük nabothi kistlerinin herhangi bir  tedavisine gerek yoktur. Çok büyük yapıda  veya şüpheli görünümde olanlara kolposkopi ve biopsi yapılabilinir.  

Küçük nabothi kistinin veya çok sayıda olan küçük nabothi kistlerinin tedavisine gerek yoktur. Bazen nabothi kisti çok büyük boyutlara (1-3 cm kadar) ulaşabilir veya cinsel ilişkide ağrı yapar ise basit bir işlem olan koterizasyon ile yakılıp içlerindeki sıvı boşaltılır.

Rahim ağzı siğilleri diye bir oluşum yoktur!! Nabothi Kisti oluşumunun HPV virüsü ile bir ilişkisi yoktur ve  her ne kadar bazen görünüm olarak HPV virüsünün yapmış olduğu genital siğillere dıştan bakış ile benzese de patolojik bir benzerlikleri yoktur ve bu kistlerin rahim ağzı siğilleri olarak adlandırılmaları da yanlıştır...

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim