Smear Testinizde Sorun Mu Var??

Anormal smear sonucu kısaca rahim ağzı örneklerinizde normal dışı hücreler görülmesi demektir. Genelde bu değişiklikler basit düzeydedir ve kanser olduğunuz anlamına gelmez. Ancak yine de dikkatli olarak izlenmeniz gerektiğini belirtir.

• Anormal bir Pap-smear testinin izlemi smear tekrarı, HPV testi yada kolposkopi ile ayrıntılı tetkik olabilir.

• Kendiliğinden gerilemeyen anormal rahim ağzı (serviks) hücreleri yada başka deyişle şiddetli derecede anormal olanlar yok edilmelidir, bu yolla serviks kanseri olma riski azaltılır. Bu tedaviler basit kısa ve hastaneye yatmayı gerektirmeyen yöntemlerdir.

 

Anormal Pap-smear test sonucu

Anormal bir Pap-smear test sonucu kısaca rahim ağzı hücrelerinizden alınan örnek içinde normal dışı hücrelere rastlandığını ifade eder. Genellikle bu hücreler hafif düzeydedir ve kanser olduğunuz manasına gelmez. Aslında smear testi anormal çıkan hastaların çoğuna tedavi de gerekmeyebilir. Ancak bunların içinden bazılarına ciddi tedavi gerekir ki testin amacı da bu kadınları saptamak ve gerekli izlem ve tedaviyi yapmaktır.

Pap-smear testiniz sonucunda çeşitli anormal bulgular rapor edilebilir.

ASC-US

Normal değil ama kesin olarak anormal da denemez

• 6 ay sonra tekrar smear alınması

• HPV testi yapılabilir.

• Kolposkopi yapılabilinir.

ASC-H

Tamamıyla anormal değil ama yüksek şiddetli anormallikle uyumlu şüphelendirici bulgular var. Kolposkopi yapılabilinir.

LSIL
Hafif ama kesinlikle anormal bulgular var.

• 4 -6 ay sonra smear testinin tekrarlanması

• Kolposkopi yapılabilinir.

HSIL
Orta derecede yada şiddette ve kesin anormal bulgular var. Kolposkopi yapılmalı.

Kolposkopi nedir?

Kolposkopi rahim ağzının (serviks) özel bir mikroskop kullanılarak ayrıntılı incelemesi demektir. Bu hastaya ağrı yada zarar vermeden uygulanan bir yöntem olduğu için uygulama şekli olarak muayeneden farklı değildir.

Biyopsi nedir ?

Eğer doktorunuz kolposkopi sırasında rahim ağzınızda anormal bir bölge saptarsa o bölgeden küçük bir parça alır. Bu biyopsi örneği patoloji laboratuarında uzman bir doktor tarafından mikroskop altında incelenir. Bu incelemenin sonucu doktorunuzun tanı ve tedavinizi yapmasına katkıda bulunur.

Biyopsiden sonra ne yapılır?

Biyopside bulunan anormalliklere Cervical Intraepitelyal Neoplazi (CIN) denir. CIN kendi içinde 3 e ayrılır ve CIN 1 den CIN 3 e doğru anormalliğin derecesi artar.

Ne yapılmalı?

Normal:  Anormalliğe rastlanmadı. Yılda bir smear testi yapılmaya devam edilir.

CIN 1:  Hafif anormallik. Genellikle 4-6 ayda kendiliğinden geriler ve kaybolur ancak yeni bir smear alınması yada kolposkopi ve biyopsi yapılması da gerekebilir.

CIN 2 yada 3 : Orta şiddette yada şiddetli anormallik,tedavi zorunludur.

Tedavi Yöntemleri nelerdir ?

Tedavinin asıl amacı anormal rahim ağzı hücrelerini kansere dönüşmeden temizlemektir. Bu genellikle normal muayene masasında ve hastaneye yatmayı gerektirmeyen bir işlemle yapılır.

Başarı oranları birbirinden farksız olan değişik tedavi yöntemleri vardır ;

• Dondurma uygulanması : anormal bölge dondurularak yok edilir,

• Lazer tedavisi : anormal bölge lazerle yakılarak buharlaştırılır,

• LEEP : anormal bölge elektrik enerjisi geçen bir tel yardımıyla çıkarılır,

• Konizasyon : anormal bölge koni şeklinde kesilerek çıkarılır.

Tedavi sonrası ne olur?

Rahimağzı hastalıklarının tedavisi genellikle çok başarılı olur ve normalde hastaların çok azı tekrar tedavi ihtiyacı duyar. Bu nedenle tedavi sonrasında doktorunuz size artık gerekmediğini söyleyene kadar kontrollerinize devam etmelisiniz. Tedavi genellikle cinsel hayatı yada bebek sahibi olma kapasitesini etkilemez.

nevra topalismailoğlu. dr, md, jinekolog kadın hastalıkları ve doğum uzmanı şişli istanbul türkiye

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim