HPV,  Özel Bölgede Siğil Virüsü

HPV diğer adı ile Human PapillomaVirus ün yaptığı enfeksiyon sonucu özel bölgede siğller oluşur. Bu siğllere genital siğil veya kondilom da denmektedir. Özel bölgede oluşan siğiller kadında ( rahim ağzı siğili, vajina , makat bölgesi siğilleri, kasıkta ve etek bölgesinde oluşan siğiller) olabildiği gibi erkeklerde de ( penis, penis başı , üretra ağzı siğili, kasık, makatat siğil, testi – torbalarda ve etek bölgesi siğilleri) hpv yapabilmektedir.
Erkekte ve kadında da özel bölgede oluşab bu siğllerin görüntü renk, büyüklük ve yapıları farklılık göstermekte, karnıbahar şeklinde, et beni görüntüsünde olabildiği gibi leke tarzında yani flat kondilom ve iğine başı görüntüsünde de olabilmektedirler. Bu özel bölgelerde oluşan siğillere Kondiloma Aküminatum ismi de tıbbi olarak verilmektedir. HPV virususnun yaklaşık 150 ün üstünde tipi vardır. Kadınlarda bu hpv uzun dönemde rahim ağzı kanseri ( serviks kanseri) ile ilişki olduğu kesin olarak saptanmıştır, aynı şekilde erkeklerde de penis kanseri yapmaktadır)
HPV nin genotipleri nedir? Risk neyi ifade ediyor?
HPV nin 150 ün üstünd alt tipi - genotipi vardır. Bu HUMAN PAPİLLOMAVİRUS tipler kanserojen özelliklerine göre 3 risk grubuna ayrılmıştır.
;
• Yüksek Riskli ; HPV Tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
• Orta Riskli; HPVTip 26, 53, 66
• Düşük Riskli; 6, 11, 40, 42, 44, 54, 61, 70, 72, 81
Özel bölgede en sık gördüğümüz tipler; HPV 6 ve HPV 11 dir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim