Penis Kanseri Ve HPV Virüsü

HPV Virüsü Erkekte Penis Kanseri Riski Oluşturur  Mu? Penis Kanseri Yapar Mı?
Evet, HPV virüsünün erkeklerde “penis kanseri” oluşum riskini arttırdığı bilinmektedir. Yapılan bir çalışmada HPV DNA penis kanseri olan erkeklerin yaklaşık  % 40’ ında  bulunmuştur ve penis kanserine sebep olan en sık HPV tipi ,HPV Tip 16 ‘dır. Bu sebeple erkeklerde her ne kadar HPV teşhisini herhangi bir belirti vermeyebileceği için (büyük bir kısmı maalesef siğil- kondilom yapmayıp, taşıyıcı olarak kalmaktadır) koymak zordur, buna rağmen erken teşhis ve tedavi önem kazanmaktadır. Ayrıca erkekte penis ve genital bölgede genital siğil varlığında mutlaka gerekli incelemeler yapılmalı ve tedavi edilmelidir. Aslında  “Penis  kanseri” enderdir ve görülme yaşı ortalama 50 yaş  ve üstü civarıdır. Günümüzde ise HPV virüsünün daha sık görülmesi ile daha genç erkeklerde de görülebildiğine dair yayınlar vardır. Penis kanseri için risk fakörleri; fimozis, sünnetsiz olmak, kronik iltihaplı penis hastalıkları, birden fazla cinsel partner-multipartner, korunmasız  cinsel ilişki ve tabii ki  HPV virüsüdür. Penis kanseri sünnetli erkeklerde çok nadirdir, sünnetli olmanın penis kanserini engellediği bilinmektedir. Penis kanserinin  klinik görünümü her erkekte değişiklik gösterebilir. Hidrosel ve varikosel de sıklıkla eşlik eder. Hastalığın ilk dönemlerinde, genellikle penis ucuna yakın ağrısız küçük oluşumlar, yapılar  ortaya çıkar. Ameliyatla çıkarılıp patolojik olarak incelenmeden, bunları alelade zararsız penis siğillerinden ayırmak genellikle olanaksızdır. Kansere dönüşüm geliştikçe ağrı ve kanama olabilir. Belirtiler genellikle ; penisin genellikle ucunda, sivilce gibi ağrısız bir yara, peniste başka tip ağrısız sivilce veya siğiller görülmesidir. Penis kanseri tedavisi tümörün yerine  derecesine ve ilerlemesine  göre ürolog tarafından belirlenir. Tedavi şekilleri cerrahi, radyoterapi, lazer cerrahisi  ve kemoterapi tedavisidir.
Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarıcıdır, eğer bir genital siğiliniz var ise veya HPV varlığından şüpheleniyorsanız, penisinizde anormal görünüşlü bir oluşum, lezyon çıkmışsa zaman kaybetmeden bir “üroloji uzmanına” başvurunuz.
 

Ürolog.Op.Dr. Cenap Hatipoğlu


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim