Penis Siğili, Penis Kondilomu HPV Tanı Ve Tedavisi


penis siğili resimleri, görsel

Pensi kamış Siğili

Penis veya halk arasındaki ismi ile Kamış anatomik olarak  silindirik bir yapıdadır ve çiftleşme ile  is idrarın dışarıya atma işlevini görür. İdrar yolunun son kısmı, penisin yapısı içinde bulunur ve üretra denilen ksım ile dışarı açılir. Penis derin fasya tabakasına gevşek olarak tutunması nedeniyle hareketlidir ve  kamışda deri altı yağ dokusu yoktur.

Kavernos yapılar sayesinde erkekte  penisin sertleşmesi yani  ereksiyonu sağlanır. Penis derisi önde serbest olarak gözlenen bir bölüm ile sonlanır ve bu bölgeye pubis veya halk arasında etek bölgesi denir arka ksımda da skrotum yani torbalar vardır.Yukarda ise  glans penis kafası ve sünnet derisi bulunmaktadır.

Penis Siğili (Penis Kondilomu)

HPV virüsünün150’nin üzerinde çeşidi vardır. Bu virüsler  genital bölge ve ağızda siğil çıkmasına sebep olabilir. Cinsel yoldan genital bölgeye bulaşarak siğillerin  peniste siğil  oluşmasına neden olur. Bunlara Penis Siğili  veya Kamış Siğili denir. Nadiren cinsel yol dışında da bulaşabilen genital siğiller  erkekte kasılar, etek bölgesi, skrotum-torbalar ve anüs yani makata da yayılırlar.

ihmal edilmiş penis hpv siğil resimleri, görsel

Penis Siğili Nasıl Bulaşır?

HPV virüsünün neden olduğu PENİS SİĞİLİ  ise genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır partnerden . HPV virüsü taşıyıcısı olan bir kişiyle cinsel ilişkiye hatta cinsel temas bile yeterli girilirse bu virüs, taşıyıcı olmayan kişiye de kolaylıkla  bulaşabilir. Burada önemli olan nokta ilişki sırasında virüsün aktif olmasıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki HPV virüsü bir kere bulaştıysa o kişi ömür boyu değil uzun yıllar bu human papillom virüsün taşıyıcısıdır.

Eskiden bu erkekte penis kondilomu na  sebep olan  virüsün sadece cinsel ilişkiyle bulaştığına inanılırdı ancak yapılan  bazı araştırmalar  dış ortamdan yüzeysel temasın da bulaştaratabileceğini iddi etti.


erkekte siğil kondilop hpv resimeleri görsel

Penis  HPV Siğili Neden olur? Risk Faktörleri nedir

HPV bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilere rahatlıkla yerleşebilir ve  erkekte kamış siğili , makat siğili, torba siğili, etek bölgesi siğili ve kasık siğili  yapabilirler. Peniste et beni görüntüsü olarak genellikle başlar ve hasta umursamaz. Yayılmaya başlayınca ciddiyetini anlayıp internetten HPV siğili diye araştırmaya başlar. Bu virüsü taşıyan bir kişiyle cinsel  ilişki veya yüzeysel temasta bulunmak da  hastalığın geçmesine neden olur.
Risk faktörleri ise; Birden çok eşli olmak, Bağışıklık sisteminin güçsüz olması ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara sahip olunması , Cinsel ilişkiyle bulaşmış başka bir hastalık mevcutsa risk yükselir.


Penis siğili lazer ile tedavi

Penis Siğili Tedavisi, Kondilom Lazer Tedavisi

Penis siğilinin  erkeklerde en çok tercih edilen  tedavisi siğilin yakılması şeklindedir.
Yakma ,Elektrokoterizasyon, Koter yardımıyla siğiller yakılır.Ağrılı ve büyük yanıklar oluşur, Ülkemizde en çok bu işleme başvurulur.
Dondurma , Krioterapi,  Kamıştaki Siğiller  azot gazı ile dondurularak yok edilir. soğuk  kriyotedavisi olarak da bilinir.
Lazer veya Leep ile penisteki kondilomları yakma. Her boy siğil için çok etkili olan bu yönteme genellikle diğer yöntemdir. Tedavis sonrası hasta daha rahar eder ve minimum iz kalır .Penis bölgesine asit içeren kimyasal sıvı ve kremler tavsiye edilmez, çok ciddi kimyasal yanık gibi yan etkilere yol açabilir

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim