Podofilin Tedavisi Genital Siğillerde Nasıl Uygulanır?

Podofilin genital siğillerin tedavisinde kullanım zorluğundan ve yan etkilerinden dolayı nadir kullanılan bir tedavi şeklidir. Podophylum peltatum bitkisinden elde edilen bir çeşit ekstredir. Podofilotoksin ise podofilin karışımı içinde bulunan aktif madde olup antimitotik özelliklere sahiptir. Podofilin sitotoksiktir ve normal deri için çok irritandır. Hücredeki mitozu durdurarak etki eder. Sıvı parafin ya da tentür de benzoin içinde uygulanır ve eczacı tarafından hazırlanır.Tentür de benzoin içinde uygulanan form siğillere daha iyi yapışmaktadır. Mitoz sırasında mikrotübüllere bağlanarak hücresel bölünmeyi kısmen engeller.

Podofilin’in % 25 lik konsantrasyonda olanı en iyi sonuçları verir. Karışım direkt olarak sadece kondilom üzerine uygulanır. Uygulamada lezyonların üzerine bir fırça yardımıyla sürülür. Normal deriye uygulanmamalıdır. Kalçalar 5-10 dakika süreyle birbirinden ayrık durumda tutulmalı ve sonra çevre deriye talk pudrası sürülmeli,6-8 saat sonra da tüm saha cilt hasarını önlemek amacıyla yıkanmalıdır.İhtiyaç duyuldukça bu tedavi birer hafta ara ile tekrarlanmalıdır. Özellikle anogenital siğillerin ,verrukaların tedavisinde kullanılır. Stratum korneumun kalın olduğu lezyonlarda etkinliği azalacağından, keratolitiklerle birlikte kullanılabilir.

Toksisitesinden dolayı podofilin anal kanaldaki, makat etrafı ve vajina iç kısmındaki  siğillere tatbik edilemez. Lokal komplikasyonları cilt nekrozu,anal fistül,dermatit ve anal stenozdur. Yüksek dozlarda kullanıldığında hepatik,renal,respiratuar,gastrointestinal ve nörolojik problemlere neden olabilir. Bulantı,mental durum değişiklikleri, ve kemik iliği depresyonu da yapabilir. Gebelikte teratojenik etkilerinden dolayı kullanılmaz. Podofilin siğillerde karsinoma in situ dan ayırt edilemeyecek histolojik değişiklikler oluşturabilir. Bu değişiklikler uygulamadan sonraki 4 hafta içinde geriye döner. Podofilin % 77 hastada tedavi edicidir ancak 12 ayda nüks % 65 olarak bildirilmektedir. Eksizyonda, koterizasyonda  ise tedavi oranı % 93, nüks ise % 29 dur.

Yapılan başka bir klinik çalışmanın sonuçlarına göre hastalardaki lezyonların temizlenme oranı % 66 ile % 79 arasında değişmektedir; fakat 9 ay içinde % 22 oranlarında nüks görülmüştür. Sadece bir hekim tarafından uygulanır. Hastanın kendine uygulaması genellikle net göremediği alanlar için zordur. Yurt dışında jel ve solusyon ( Condilox, Podofilox ) olarak hazır preparat olarak satılmasına rağmen ülkemizde eczacı tarafından hekimin istediği oranda hazırlanmaktadır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim