Meni , Semen, Sperm de  HPV Virüsü

 

Erkekten Sperm, meni, semen ile HPV bulaşır mı?
İlişki sırasında erkekten gelen sıvıya meni veya semen denmekte ve bu sıvı spermleri içinde bulundurmaktadır.Toplumumuzda yanlış ifade olarak tüm bu sıvıya sperm denmekte, aslında bu sıvı semen olarak adlandırılmakta ve spermler bu sıvının içinde bulunmaktadır.
Spermde hpv olması mümkün değildir, fakat “meni” veya “semen” de yani ilişki ile erkekten gelen salgıda hpv virüsü bulunmaktadır. Bununla ile ilgili ilginç bir çalışma da var, şöyle.. Kanada da intrauterin inseminesyon veya bilinen halk arasındaki adı ile aşılama için başvuran ( aşılama kısırlık tedavisinde kullanılan bir yöntem) 85 erkek hastada semen de sperm yıkama işlemi öncesi ve sonrası HPV DNA araştırılmış. Bu 85 hastanın 45 tanesi daha önce HPV, genital siğil tedavisi görmüş erkeklerden  40 tanesi ise rastgele HPV hikayesi bilinmeyen kişiler arasından seçilmiş.
Sonuç çok ilginç.. Daha önce HPV genital siğil tedavi görmüş erkeklerin  24 tanesinin (%53) semeninde HPV saptanmış ve rastgele seçilen HPV ile ilgisi bilinmeyen erkek gurubunda ise 3 kişi (%8) semeninde HPV tespit edilmiş.

Sonuç olarak genital siğil tedavisi olmuş veya genital siğili olan erkeklerin semen (meni) inde HPV önemli ölçüde bulunmaktadır. Kanada'nın   HPV  virüsünün yaygın olduğu ülkelerden biri olduğunu da unutmamak gerek.

Meni nedir?

Meni, semen veya er suyu, orgazm sırasında penisten çıkan, içinde erkek üreme hücresi olan spermleri bulunduran beyaz, hafif yapışkan sıvıdır.
Erkek memeliler tarafından üremek için üretilen spermatozaları içinde barındıran organik sıvıdır. Üreme sırasında Kadın üreme ovumunu döllemek üzere erkek cinsel organlarında üretilir. İçeriğinde yaklaşık 200 ile 500 milyon adet spermatoza barındırır. Ayrıca içeriğinde amino asit, sitrat, enzimler, flavin, fruktoz, proteinler ve C vitamini de bulunur.

Spermlerin meni içindeki  hareketini görmek mümkün. Çoğu insan menisi (semen, ersuyu) beyaz renklidir. Zaman zaman griye veya sarıya çalan renkte meni görülmesi de anormal değildir. Meni de kan görülmesi veya pembeye çalan renkte olması hematospermia ( kanlı sperm) isimli tıbbi rahatsızlık işaretidir ve acilen doktor kontrolü gerektirmektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim