Genital Siğil İlaçları

 

Siğil ilaçları (genital siğil ilaçları) kısıtlı olarak da kullanılsa bazen tercih edilebilmektedir. Topikal kimyasal ajanlar içerisinde en çok kullanılanlar trikloroasetik asit (verrutol), podofilin, Podofiloksve 5-Florourasildir. Podofilin  en iyi bilinen ve en yaygın olarak kullanılan topikal ajan olup hücreleri mitozda durdurarak doku nekrozuna yol açan bitkisel bir bileşiktir. Likit parafin veya benzoin eriyiği içerisinde % 5-25 konsantrasyonlarında kullanılabilmektedir. Son dönemlerde güncel topikal tedavi yaklaşımları arasında Cidofovir ve Imiguimod (Adlara)  yeralmaktadır. Cidofovir, HPV dahil birçok DNA virüslerine karşı antiviral aktivite gösteren bir asiklik nükleozid fosfonat analoğudur. Imiquimod (Adlara krem) , immün cevabı regüle eden yeni bir düşük moleküler ağırlıklı sentetik bileşik olup % 5'lik topikal kremleri HPV enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.
Bazı hastalar siğil için şifalı bitkiler (topikal kullanım için) kullanmayı tercih edebilmektedirler, fakat bu siğil için şifalı bitkiler genellikle fayda yerine zarar vermektedirler.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim