Testis Kanseri, Tanı ve Tedavisi

 

Testis Nedir? Testis Anatomik Yapısı Nasıldır?

Testisler erkekte  penisin alt bölümündeki skrotum olarak adlandırılan kesenin içinde sağda ve solda 2 adet olarak bulunan yumurta görünümündeki organlardır. Yaklaşık olarak bir testisin boyutları 4x3x3/2 cm’dir. Elle yapılan muayenede normalde testisin kıvamı organın her bölgesinde aynı yapıda olup, yine sağ ve sol testisin boyutları hemen hemen birbirinin yaklaşık olarak aynıdır.

Testislerin erkekte başlıca 2 görevi vardır, bunlar  cinsel arzu ve işlevler için gerekli erkeklik hormonunu salgılamak ve çocuk dünyaya getirmek için gereken spermleri düzenli bir şekilde üretmektir.
 

Testis Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Testis kanseri daha çok  beyaz ırkta, baba veya erkek kardeşinde testis kanseri olan kişilerde, skrotuma inmemiş testisi olanlarda (bu inmemiş testis  cerrahi tedavi ile düzeltme yapılmış olsa bile), küçük veya düzensiz şekilde testisi olanlarda  ve klinefelter sendromu olanlarda daha sık görülür.
 
Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testis kanseri belirtisi değişken olabilir, testiste ağrısız kitle oluşumu olup skrotum da ağrı, künt ağrı, skrotum da ağırlık veya şişkinlik hissi, göğüslerin büyük veya hassas olması da belirtiler arasında yer almaktadır.
       
Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Testisleri kendi kendinize de muayene etmeniz mümkündür. Testislerinizi bir veya iki elinizle teker teker kendiniz  muayene edebilirsiniz. Skrotumu tamamıyla  avucunuza alın ve bir değişiklik var mı kontrol edin. Baş parmak üstte olmak üzere testisinizi baş ve işaret parmağınızın arasına alın, yumuşak hareketlerle testisi parmaklarınızın arasında yavaşça yuvarlayın, içinde veya yan tarafında herhangi bir kitle elinize geliyor mu diye bakın. Testisin üst tarafında epididymis vardır, elinizi üste kaydırarak bu  epididimis bölgesinde  şişlik var mı diye bakın. Muayene sırasında bir testisin diğerinden hafif büyük olması normaldir. Testisin yapısının düzgün ve sıkı olması gerekir. Kenarlarında tümsekler, kitle hissi var ise bir üroloji uzmanına başvurun. Muayene için en uygun zaman duş veya banyo sırasıdır, çünkü ılık su skrotum üstündeki deriyi gevşetir, muayene kolaylaşır.

Testis kanseri Teşhisi Ve  Testis Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Testis kanserini teşhis etmek için üroloji uzmanı  testislerinizi kontrol eder ve herhangi bir şişlik olup olmadığını saptar. Ayrıca  ultrason taraması ile testislerinizdeki herhangi bir anormal değişiklik ortaya çıkar.

Eğer testis kanseri (testis tümörü)  tanısı konursa üroloji uzmanı orşiyektomi (testisinin ameliyat ile çıkartılması işlemi) ye başvurulur. Testisiniz doku testi yapılmak üzere patoloji laboratuarına  gönderilir öre takip veya  kemoterapi yada bazen radyoterapi tedavisi gerekebilir. Testislerin kanserden temizlenmesi ne seks yaşantısını ne de baba olma olasılığını etkilemez.

Testis Kanseri Ve HPV Virüsü arasında ilişki Var Mı?

Hayır, HPV virüsü varlığının veya erkekte genital siğil bulunması testis kanseri oluşumunu tetiklemez, bu konuda kesin bilgiler yoktur.

Ürolog. Op.Dr.C.Hatipoğlu


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim