Vajina Kanseri, VAİN ve HPV Virüsü

 

Vajina kanseri son derece nadir görülür. Üreme organlarında gelişebilecek tüm kadın genital kanserlerinin % 1-2’sini oluşturur. Yaşlı hastalarda daha çok görülmesine rağmen son yıllarda HPV enfeksiyonunun artması ile birlikte genç kadınlarda da vajina kanseri oluşumuna dair yayınlar artmıştır.

 Vajina kanserinin belirtileri nelerdir?

*Vajinadan gelen bol miktarda şeffaf bazen kanlı akıntı bir akıntı

*Cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki sonrası kanama

*Cinsel ilişki sırasınca acı duyma, disparoni

*Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik veya sorunlar

*Sık idrara çıkma ve mesane ağrısı.

Vajina kanseri oluşumunda etkili faktörler nelerdir? HPV ve Vajina Kanseri ilişkisi Nedir?

Eskiden kullanılan bir çeşit hormonun, hamileyken dietilstilbestrol (DES) kullanımının şeffaf hücreli adenokarsinoma denilen değişik bir tür vajina kanserine sebep olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde bu hormon dietilstilbestrol (DES)  artık kullanılmamaktadır. Bugünlerde en çok üzerinde durulan neden veya risk faktörü Human Papilloma Virus yani  HPV’ dir. Özellikle bazı HPV tiplerinin çok agresif oldukları ve serviks kanseri sonrası komşuluk yolu ile veya doğrudan sadece vajina kanserine sebep oldukları bilinmektedir. Bazen HPV' ye bağlı gelişen rahim ağzı kanseri veya CIN sebebi ile yapılan rahim ameliyatı “histerektomi” sonrası  vajinada HPV enfeksiyonuna bağlı “vajina kanseri” gelişimi nadir de olsa gözlenmektedir. Bu sebeple HPV' ye bağlı rahim ağzı değişikliği sonucu rahimi alınmış kadınların  da yılda bir vajinadan “simir testi" yaptırmaları gerekmektedir. Smear testi  HPV varlığında hayat kurtarıcıdır.

 Vajina kanseri öncü lezyonları “VAİN” nedir?

VAIN ( vulvar intraepitelyal neoplazi) CİN ve VİN de olduğu gibi aynı şekilde hücre değişikliğinin ciddiyetine bağlı olarak VAİN 1, VAİN 2, VAİN 3 olarak sınıflandırılmaktadır. Hastalık bu aşamada tanı konup uygun takip ve tedavi yapılırsa kansere dönüşüm önlenebilir. Erken tanı önemlidir.

Vajina kanseri ve VAİN teşhisi nasıl konur?

Tarama amaçlı pap-smear erken teşhiste önemlidir. Tanı genellikle vajinal spekulum muayenesi sırasında göz ile, kolposkop ile ve biopsi alınarak konur.

Vajina kanseri ve VAİN tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyatın genişliği tümörün yerine ve büyüklüğüne  bağlıdır. Eğer kanser, tümör  vajinanın üst üçte bir bölümünde ise doktor muhtemelen rahimi, vajinanın bir bölümünü ve kanserin lenf sistemine yayılıp yayılmadığını anlamak için kasıktaki lenf bezlerinin de alınması gerekecektir.  Ameliyat sonrası genellikle bir onkoloji merkezinde radyoterapi seansları yapılacaktır.Genç hastalarda cinsel hayatın devamı için estetik cerrahi  ile genellikle vajinanın eksilen  ve bozulan bölümünü (vajinoplasti ameliyatı)yeniden yapabilmektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim