Vajinal Akıntı, Vajinal Mantar Ve HPV Genital Siğil

Vajinal akıntının anormal hal alması kadınlarda hayat kalitesini ve yaşama biçimini etkileyen en önemli durumlardan birisi olarak nitelenebilir.

Vajinal akıntı  neden olur? Vajinal akıntı ne zaman bir hastalık belirtisi olabilir?

Vajina normal olarak nemli ve kendine has bir ph değeri bir yapıya sahiptir.Vajina duvarlarındaki ve vajinanın içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği, ıslaklığı ve tabii ki normal florayı  sağlar. Normal vajinal akıntı berraktır ve sıvı yumurta akını andırır, koku yapmaz. Bu ıslaklığın kıvamı yumurtlama dönemi sırasında, ovulasyon döneminde  yaklaşık olarak adetin başlangıcından itibaren 14. gün civarı, biraz değişir ve sıvılaşabilir. Vajinal akıntı adet siklusunun normal bir parçası ve kadınların alışkın olduğu bir durumdur. Vajinal akıntının yapısı  miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka kadın doğum uzmanına  başvurmak gerekir. Adet dönemine yaklaştıkça bazen vajinada normal olarak  bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Vajina akıntısında olan bu değişiklik adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir.

Vajinada akıntı ne zaman anormal kabul edilmelidir?

Artmış akıntı, kokulu akıntı, rengi değişmiş akıntı, fazla miktarda beyaz akıntı, sarı renkte akıntı, köpüklü akıntı ve kısacası diğer dönemlerden farklı olarak tanımlanan tüm akıntılar anormal akıntılardır. Vajinada kaşıntı, vajinada yanma,ilişkide ağrı ve vajinada batma huzursuzluk hissi de eklenirse bir enfeksiyon düşünmek gereklidir. Tanımladığımız dışındaki bütün akıntıları muayene oluncaya kadar bir hastalık belirtisi olarak kabul etmek ve en kısa zamanda doktora başvurmak sağlığınız açısından gerekli ve önemlidir. Rahatsız edici bir vajinal akıntıyla yaşamak kişinin hayat kalitesini düşürecektir. Cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyebilecektir. Daha da önemlisi sağlığınızı bozacak, kısırlığa veya daha kötü sonuçlara gidebilen olaylara sebep olabilecektir. İhmal edilmiş vaginal akıntılar kısırlık, kanser gibi hastalıklara neden olabileceği gibi bu hastalıkların bir belirtisi de olabilmektedir.

Genital siğil vajinal akıntıya sebep olur mu?

HPV hastalığı, Genital siğil, hpv virüsüne bağlı kondilom varlığı genellikle akıntıya sebep olmaz, ilk belirtisi sıklıkla kaşıntıdır. Nadiren vajina içine yerleşmiş özelikle gebelerde olan genital siğiller kısmen renkli bol miktarda vajinal akıntıya sebep olabilmektedirler.
 

Vajinal akıntı sebebleri nelerdir?

Fizyolojik Akıntılar ,Doğal Vajinal Akıntılar
 - Östrojen düzeyine ,
 - Cinsel Uyarım, seks
 - Gebelik ,
 -Spiral' e  (intrauterin araç) bağlı akıntılar

Patolojik Akıntılar , Doğal Olmayan Vajinal  Akıntılar 
 -  Vajinaya-Döl yoluna ait patolojiye bağlı akıntılar
 - Vajinanın mantar hastalığı, vajinal mantar
 - Trikomanas vajiniti,  Bakteriyel vajinit

Vajinal akıntının tedavisi nasıl yapılır?

Vajinal akıntıya sebep olan etkene bağlı olarak vajinal akıntının ve vajinal enfeksiyonun tedavisi ağızdan alınan ilaçlar veya vajinal fitil ( vajina ovul) ile yapılır. Akıntıların tedavisi sanıldığının aksine daha kolay ve de acısızdır. Vajinal mantar tedavisi ise çok kısa sürede yapılabilmektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim