VIN .VİN 1, VİN 2, VİN3  Ve HPV Enfeksiyonu

Vulva intraepitelyal neoplaziler, Vulva kanserinin öncü lezyonları  (VİN1, VİN2, VİN3)
 
Vulva intraepitelyal neoplaziler (VIN) çoğunlukla belirti vermezler ve asemptomatiktirler. Bir kısmında tek bulgu ve hastada  şikayet olarak vulvada, dış genital organda geçmeyen   kaşıntı görülür. Bu nedenle nedeni açık olmayan ve tanısı konulamamış kadında dış genital, vulva kaşıntısı yakınması olan tüm durumlarda lezyondan veya kaşıntı olan bölgeden  biopsi yapılmalıdır. Tanı ve biopsi alınacak yerin saptanmasında vulvoskopi yardımcı olur. Vulvoskopi için serviks, rahim ağzının değerlendirilmesinde kullanılan  “kolposkopi” cihazı ve ekipmanları kullanılmaktadır. Kırmızı, beyaz veya siyaha yakın renk değişikliği veya yüzeyden hafif kabarık ve ülsere lezyonlar şeklinde de belirti verebilir.  

VIN HPV enfeksiyonu olan hastalarda  daha sık görülür. En iyi tedavi seçeneği cerrahi olarak dokunun eksizyondur ve ameliyat ile tutulmuş bölge çıkartılmalıdır. HPV  virüsü  (kondilom, genital siğil) enfeksiyonu olanlarda yineleme riski 3 misli daha fazladır. Cerrahi tedavi yapıldıktan sonra 15 yıl izlenen VIN olan kadınların neredeyse yarısında  yineleme ve % 7 oranında vulvada invaziv karsinom (vulva kanseri) saptanmıştır. Unutulmamalıdır ki vulva kanserinde de ilk belirti kaşıntı olabilmektedir. HPV enfeksiyonunun önemi böylece daha iyi anlaşılmaktadır. Genç hastalarda saptanan VIN (VİN1, VİN 2, VİN 3) sorunununun neredeyse % 90’ nın altında sebep olarak HPV enfeksiyonu vardır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim