Vulva Kanseri ve Human Papilloma Virus, HPV

Vulva, kadın dış genital organlarını vulva büyük ve küçük dudaklar (labia majora, labia minora), klitoris ve vagen girişini içeren bölgeye verilen isimdir. Tüm genital kanserlerin yaklaşık % 4'ünü vulva (dış genital organ) kanseri meydana getirir, ancak erken tanı oranı % 2 civarındadır. Genelde 60 yaşın üstünde görülür. Sıklıkla menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkmaktadır. Yaşa bağlı ciltte "atrofi" önemli rol oynamaktadır.

Fakat günümüzde HPV virüsünün yaygınlaşması ile HPV ye bağlı “vulva kanseri” görülme yaşı doğurganlık yıllarına kadar inmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalar vajen ve vulva kanserlerinin yaklaşık yüzde 60’ı HPV’yle ilişkili olarak değerlendirmektedirler.

Vulva kanserleri cildi de döşeyen çok katlı dokunun kanseri olup  squamoz tipte kanserlerdir. En sık görülen “squamoz tip kanser” dışında daha nadir olarak vulva da Paget hastalığı, bazal hücreli kanser, ve malign melanom da gözlenebilmektedir.

Vulva kanserleri öncelikle bölgesel olarak büyür, daha sonra çevre dokulara atlayarak lokal idrar yollarına, anüse ve vaginaya ilerler. En son aşamada lenf damarlarına ulaşarak tüm vücuda  vücuda kolayca yayılır.

Vulva kanseri ne gibi şikayetlere yol açar?

İlk şikayet genellikle “kaşınma” dır, daha sonra cilt değişikliği, vulva cildinde eskisine nazaran sertleşme, kabarma şeklinde ortaya çıkar, çoğu kadın bu farklılaşmayı hisseder. Uzun süre vulva da devam etmekte olan ve lokal ilaçlara cevap vermeyen  kaşıntı kanser düşündürmelidir. HPV virüsüne bağlı kondilom, genital siğillerin bölgesel olarak hızla sertleşmesi, renk değiştirip koyulaşması da öncelikle bir “VİN” yani “vulva intraepitelyal neoplazi” yi çağrıştırmalı ve bir vulva kanseri öncü lezyonu olabileceği düşünülerek mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır. Unutmamak gerekir ki; kızarıklık, renk değişikliği, pigmentasyon, kaşıntı, yanma, ülser, kabarıklık, kitle gibi  vulvadaki anormal durumlarda hemen bir jinekolog hekim ile temasa geçilmelidir.

Vulva kanserinin tanısı nasıl konur?

Kesin tanı gibi şüpheli bölgeden alanında uzman bir hpv doktoru veya jinekolog onkolog tarafından alınan örneklerin patolojik incelemesi ile tanı konur. Biopsi muayene esnasında çok kolay bir şekilde “lokal anestezi” ile alınabilmektedir.

Vulvada gözlenen tüm anormal gelişmeler ve şüpheli olan HPV lezyonu genital  siğillerde kolposkopi yardımı ile “vulvoskopi” yapılmalı ve kolposkopi cihazı eşliğinde gerekirse biopsi alınmalıdır. Alınan lezyon bir HPV, genital siğile ait ise patolojik inceleme yanında “hpv-dna” yani “hpv testi” de bakılmalıdır.
 
Vulva kanserinin tedavisi nasıl yapılır?

Genelde geniş bir operasyon ile vulva ve kasık lenf bezleri çıkartılır, yani “vulvektomi” operasyonu yapılır. Radikal bir operasyon olan bu işlem hayat kurtarıcı olmaktadır. Vulvanın çıkartılması cinsel fonksiyon bozukluluklarına yol açabileceği için ameliyattan bir süre sonra “vulva estetiği” ve “vajina estetiği” yapılabilmektedir. Cerrahi sonrası onkolog tarafından  radyoterapi , ışın tedavisi de yapılmaktadır. Erken teşhis “vulva kanseri” nde çok önemlidir. Erken teşhiste de tabii ki HPV virüsü ve buna bağlı genital siğillerin doğru teşhisi , tedavisi ve yönetimi de önem kazanmaktadır.

Cinsel Siğil Tedavi Seçenekleri İlçaları


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim