Yeni HPV Aşısı

Genital bölgenin kanser öncesi yani prekanseröz lezyonları ve rahim ağzı jkanseri dünya çapında kadın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardır.
Rahim ağzı kanseri- Servikal kanser ve displazide CİN 1,CİN 2,CİN 3,ASCUS, LSİL, HSİL, LGSİL) primer etyolojik ajan , sebep, insan papillomavirüsleri (HPV)’dir.
Bundan dolayı HPV aşıları ile servikal kanser ve HPV ile ilişkili diğer kanserler engellenebilir veya tedavi edilebilir

İki çeşit HPV aşısı vardır:

1- Profilaktik yani koruyucu aşılar ;nötralizan antikor oluşturmak için L1 viral kapsid proteininden oluşan virüs benzeri parçacıkları kullanırlar.

2- Terapötik yani tedavi edici hpv aşıları; viral E6 ve /veya E7 onkogenlerini hedef alan spesifik T hücrelerini üretmeyi amaçlar.
Eğer profilaktik ve tedavi edivci yani terapötik HPV aşı ları ile insanlar üzerinde istenilen başarılı sonuçlar elde edilirse kansere sebep olan HPV enfeksiyonları ve ilişkili kanser hastalıkları aşılama ile kontrol altına alınabilir.

Yeni HPV Aşısı; Merc şirketi tarafında şu an FAZ III çalışmasında bulunan yeni bir aşı test edilmekte olup kısa sürede piyasaya sürüleceği iddia edilmektedir. Bu yeni HPV aşısının özelliği 9 hpv tipine karşı koruma sağlamasıdır.
Yeni HPV aşının koruma içerdiği tipler: HPV tip 6, HPV tip 11, HPV tip 16, HPV tip 18, HPV tip 31, HPV tip 33, HPV tip 45, HPV tip 52, HPV tip 58
Tedavi edici değil koruyucu yani profilaktik şı olacaktır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim