Anal Pap Smear, Erkek Smear Testi Ve HPV

Anal  smear testi, anüs kanserine neden olabilecek hücresel değişiklikleri saptamak ve gecikmeden gerekli tedavinin planlanmasına olanak sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde HPV enfeksiyonu ve buna bağlı anüs kanserinin saptanması amacı ile de kullanılmaktadır. Kadınlarda rahim ağzı kanseri taramasında kullanılan pap smear ile aynı yapılma mantığına sahip olmasına rağmen erkeklerde de kadınlara ek olarak anüs kanseri taramasında kullanılabildiği için  “Erkek Pap Smear” veya “Erkek Smear Testi” olarak da adlandırılmaktadır.

Anüs kanseri kimlerde sık görülür?

Anüs kanseri, anüs yoluyla cinsel ilişkiye girenlerde, toplumun diğer kesimine oranla 35-40 kat daha sıklıkla olarak görülebilmektedir. Anüs kanserinin en önemli nedeni, kadınlardaki rahim ağzı kanserinde olduğu gibi kısaca HPV denilen Human Papillomavirus enfeksiyonudur. Anal HPV enfeksiyonu da anüs yoluyla cinsel ilişkiye girenlerde (anal seks), farklı araştırmalarda %  23 ila % 80 arasında bildirilmektedir. Prezervatif kullanımı da anal HPV bulaşmasını önlemek için yeterince etkili olmamaktadır. Kadınlarda olduğu gibi homoseksüel ilişki ile erkeklerde de anal kondilom, anal hpv enfeksiyonu görülebilmekte ve sonuç olarak da anüs kanseri riski de artmaktadır.

 

Anal HPV Tarama Testi var Mı?


Anal HPV testi yani makatta HPV taraması rutinde yoktur. Makat bölgesinde yapılan hPV virüs testi güvenilirliği düşüktür.

Anal Pap Simir Testi nasıl yapılıyor?


Anal  simir testi için örnek toplanacak çubuk anüse 3 santimetre sokur. Alınan örneklerin incelenmesiyle normal, HPV'den etkilenmiş, kanserleşme eğilimi gösteren veya kanser hücreleri saptanabilmektedir. Test bir günde sonuç vermektedir. Kanser saptanması halinde tedaviden sonra hastaların 4-6 ayda bir anal  smear ile takip edilmesi gerekmektedir .Anal  pap smear ile ayrıca anüsün bazı mantar ve kansere neden olmayan virüs hastalıkları da teşhis edilebilmektedir.


Anal Pap Smear Almak için Kullanılan Çubuk ve Taşıma SıvısI

Genital  HPV enfeksiyonu sadece rahim ağzı kanserine değil, aynı zamanda anüs kanserine de hem erkekte hem de kadında zemin hazırlamaktadır. Anüs bölgesinde HPV virüsüne bağlı genital siğil – kondilom var ise “anal smear testi” yapılması hastaya faydalı olabilmektedir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uygulanan bu kanser tarama testi ülkemizde çok az merkezde yapılabilmekte ve değerlendirilebilmektedir.

Tarafımızdan hazırlanan bu site Türkçe en kapsamlı HPV, Genital Siğil konusunu işleyen-irdeleyen bir site olup, bu konuda bir "ihtisas " sitesidir. HPV virüsü ve etkileri hakkında çok sayıda yeni ve güncellenen yazıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.....
HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 

Bize Ulaşın.. İletişim