HPV Erkekte Kanser Yapar Mı?, Erkekte Genital Kanser

 

Erkekte HPV Kanser yapar Mı

Genital Siğil ve  HPV enfeksiyonu ile erkelerde  genital kanser oluşumu arasında yakın ilişki vardır. Özellikle HPV 16 erkekte testis yani  skrotal kanserle ilişkisi nadir de olsa de tespit edilmiştir. HPV penis kanserine de sebep olduğu  kesin bilinmektedir.bilinmektedir. Erkek idrar kanalı içinde  de HPV  virüs bulunabildiğinden,  idrar torbası yani mesane kanserlerinde sebep ajan olarak araştırılmış ancak yapılan çalışmalarda HPV’nin kesin anlamda mesane kanseri yaptığı ispatlanamamıştır.

 Erkeklerde penis kanserine, penil kansere  yol açabilen HPV virüsü ayrıca erkekte  makat ve anüs bölgesi civarında ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebepiyet verebilmektedir. Bunun dışında HPV erkekte , özellikle oral seks yoluyla damak kanseri, geniz kansri, bağdemcik kanseri, dil kanseri, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda da yemek borusu kanserine de sebep olduğu da bilinmektedir. Erkekte HPV virüsü kadınlarda olduğu kadar sık olmasa da yerleştiği ve  bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için ciddi bir risk faktörüdür.

Erkekte Genital Siğil Testi

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim